Svetlý týždeň - Pravoslávna cirkevná obec v Trnave

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Svetlý týždeň

Náš národ sviatkuje Paschu podľa starého kalendára. Napriek tisícročnému hlásaniu proti viere, sa tisíce ľudí schádzajú v noci Christovho vzkriesenia v pravoslávnych chrámoch, modlia sa a dávajú si posväcovať paschálne pokrmy. Srdcia veriacich reagujú na obrovský náboj radosti, obnovenia, osvietenia, ktoré v sebe nesie najväčší pravoslávny sviatok. Ale pre väčšinu ľudí ihneď po prvom dni Paschy nastáva všedný deň a slávnosť sa končí.
Sviatok Paschy však trvá oveľa dlhšie, veď paschálna radosť je natoľko veľká, že ju nie je možné ohraničiť jedným dňom!
Hospodin sa zdržiaval na zemi po Svojom vzkriesení presne 40 dní. Po celý tento čas nás Bohoslužby Pravoslávnej Cirkvi prinavracajú do noci Svätej Paschy. "Christos voskrese!" - pozdravujeme jeden druhého a na tri razy sa bozkávame. Najslávnostnejšie najradostnejšie a najveľkolepejšie prebieha prvý týždeň (cirkevnoslovanský sedmica ) po Pasche, ktorý sa nazýva Svetlý.
Vo Svetlý Týždeň "všetko a všemožne" - Christos, Christos vzkriesený. Skončil pôst, čas plaču a smútku, celý svet sa raduje a oslavuje Hospodina. Každý deň ráno, po skončení Liturgie, sa vykonáva krestný chod s Krížom, ktorý symbolizuje sprievod žien - myronsíc ku Christovmu hrobu. Počas tejto udalosti modliaci sa kráčajú so zapálenými sviecami.
Všetky Bohoslužby počas Svetlého Týždňa sa konajú pri otvorených Kráľovských Dverách, aby každý z nás mohol podrobne pozorovať všetky náboženské obrady. Otvorené Kráľovské Dvere - Obraz Hrobu Hospodina, od ktorého odvalil anjel kameň.
Počas tohto týždňa nie je pôst v stredu ani v piatok, ale treba sa vyhýbať prejedaniu sa, do ktorého môžeme tak ľahko vpadnúť po dlhom pôste.
V piatok Svetlého Týždňa býva pamiatka ikony Božej Matky "Životodarný prameň", a po Liturgii sa koná posvätenie vody. Nasledujúci deň na Svetlú sobotu sa veriacim rozdáva artos.
Počas Svetlého Týždňa sa nekonajú sobáše a zádušné modlitby. Pohrebné obrady za zosnulých, sa konajú, ale aj oni viac ako spolovice pozostávajú z Paschálnych piesní.
Vzkriesenie Christa - krajouhoľný kameň pravoslávnej viery. Apoštol Pavel učí: "Ak Christos nebol vzkriesený, tak vaše kázanie je márna, márna je aj vaša viera" ( l Kor 15, 14 ). Radosť paschálnej nocí - je to prelom do Kráľovstva Nebeského, počiatok nekonečnej radosti raja. Akíže šťastní boli svätí, takí ako ctihodný Sérafim Sarovský, ktorému bolo dané, že stále mal v duši spomienku na Vzkriesenie a každého, kto k nemu prichádzal vítal slovami: "Radosť moja! Christos voskrese!"


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky