Ako sa modliť pri nedostatku času - Pravoslávna cirkevná obec v Trnave

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Ako sa modliť pri nedostatku času

Akými slovami sa modliť? Čo ma robiť ten, kto stratil pamäť, je negramotný a preto sa nemôže naučiť modlitby? Alebo ten, ktorý sa pre nedostatok času nemôže v pokoji modliť pred ikonami, v svojom dome ranné alebo večerné modlitby?  Túto otázku  vyriešil svojimi radami veľký starec Serafim Sarovský.

Mnoho z návštevníkov sa starcovi sťažovalo, že sa veľmi málo modlia ranné a večerné modlitby.

Pre takýchto ľudí sv. Serafim Sarovský ustanovil nasledujúce ľahko vyplniteľné pravidlo:

Keď sa ráno prebudíš vstaň, postav sa pred ikony a čítaj modlitby: „Otče náš" 3-krát -  na počesť Presvätej Trojice. Potom pieseň Bohorodičke „ Bohorodice Divo radujsja". Taktiež 3-krát. Nakoniec tiež Symbol Viery „ Viruju vo jedinaho Boha" l-krát.

Po takomto modlitebnom pravidle sa už s pokojom v duši môžeš venovať svojim povinnostiam, alebo úlohám, ktoré máš splniť. V práci, počas práce, alebo inej činnosti v tichosti vyslovuj Isusovu modlitbu: „Hospodi Iisuse Christe Syne Božij, pomiluj mja hrišnaho (alebo hrišnuju)“. V prípade, že nie si sám a nemôžeš  sa modliť, venuj sa svojej práci a v mysli sa modlí „Hospodi pomiluj“. Takto sa modli do obeda. Pred obedom vykonaj  znovu ranné pravidlo.

Po obede v pokoji pracuj ďalej a v tichosti sa modli „ Presvjataja Bohorodice spasi nas“.

Ukladajúc sa k spánku nech všetci kresťania opäť prečítajú ranné pravidlo, to jesť 3-krát „Otče náš", 3-krát „Bohorodice Divo" a l-krát „Symbol Viery".

Svätý Serafím objasnil, že aj týmto malým modlitebným pravidlo je možné dosiahnúť veľkej duchovnosti. Pretože tieto tri modlitby sú základom kresťanstva.

Prvá - akoby modlitba daná samým Hospodinom, je obrazom všetkých modlitieb. Druhá - prinesená z neba Anjelom s pozdravom Bohorodičke. Symbol viery v sebe obsahuje v krátkosti všetky spasiteľné dogmy kresťanskej viery.

Kto nemôže splniť ani toto malé pravidlo, starec radí modliť sa ho počas práce, na chodbe, tiež v posteli a pamätať na  slová z poslania k Rimanom „Každý, kto vzýva meno Hospodinovo, bude spasený".

Každému kto má čas, starec odporúča čítať  Evanjelium, kanóny, akafisty a žalmy.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky